G83 Gagalama ile Delme Nedir?

Gagalama ile delme tabirini duyduğunuzda @queen gibi dalga geçiyorsanız, CNC işleme teknolojisine bir hayli uzaksınız demektir. İlk defa duyduğunuzda gülüp, iş yeri ortamında komik durumlara düşmeyiniz. Bir kaç defa gülüp kapıyı göstermeleri sizi bekleyen sondur.

Tehditkar bir giriş yaparak, G83 gagalama ile delik delme çevrimine karşı dikkatleri üzerime topladığıma göre konuya dalabiliriz. Gagalama deyince aklımıza ne geliyor?

Elbette ki bir kuş. Bir ağaçkakan ağacı nasıl deliyor? Tek bir hamlede elbette ki delemiyor? Yavaş yavaş, oyarak, her seferinde biraz daha delerek. Her hamlede geri çekilip biraz daha güç toplayarak…

Gerçek hayattan yola çıkarak “peck” olarak adlandırılan bir telik delme yöntemi G83 koduyla adlandırılarak G83 Peck drill adı verilmiş. Yani Türkçe olarak G83 gagalama ile delme yöntemi!

Artık gözümüzde operasyon canlanıyor. Fakat eminim ki bir video ile anlatmaya çalışsaydık çok daha net olacaktı. Bunun için en güzel videoyu Haas Automation, Inc. hazırlamış. Hass gerçekten alanında en iyi CNC markalarından biri. Aynı zamanda hazırladıkları makaleler ve eğitici videolar ile çok faydalı içerikler üretiyorlar. Hemen aşağıda Hass ekibinin hazırladığı harika videoyu görüyorsunuz!

Artık net bir şekilde gagalama ile delik delme yöntemini anladığımıza göre bir CNC kod örneğine yer verebiliriz;

G83 X Y Z R P Q F

X,Y : Deliğin koordinat noktası

Z: Deliğin toplam derinliği

R: Geri çekilme

P: Dwell bekleme süresi (opsiyonel )

Q: Gagalama miktarı

F: Feed rate

Tabiki bu verdiğimiz örnek FANUC kontrol ünitelerine uygundur. Cnc kontrol ünitelerine göre kodlamanın yerleri ve değerleri değişebiliyor. Ben deniz @teknika CNC ve diğer teknik konular hakkında yazmaya devam edeceğim. Varsa hatalarımız uyarılarınızı, yoksa hatamız güzel sözlerinizi duymaktan havalara uçarım. Görüşmek üzere.

teknika

muhendisia 'nın teknik konular fedaisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir