Mühendis Adamsın Nasıl Bilmezsin!

Küçük bir firmada mühendis olmak gafletine düştüyseniz sıklıkla duymuşsunuzdur; Mühendis adamsın nasıl bilmezsin! Olabilecek her türlü olayda ‘mühendis çalıştırıyoruz sonuçta yapsın pezevenk’ diyen işveren darlamaya, hayatı zindan etmeye yeminli gibidir! Size yemin ederim ki @queen ‘in bahsetmiş olduğu göte bakan amele konusu bile bunun yanında bir hiç sayılır.

Düşünün ki Suriye hadisesi hakkında fikri olmadığı için bile “sikeyim böyle mühendisi” denilen yerler var. Hal böyle olunca her şeye bir yorumunuz, her olaya bir çözümünüz olmak durumunda. Unutmayın eğer küçük bir firmada mühendisseniz, muhtemelen oradaki en iyi maaşı siz alıyorsunuzdur. (Eğer siz almıyorsanız ustabaşı falan filan da alabilir.)  Patron fazla para alan – diğer personellere göre daha fazla-personele daima başka gözle bakar. Bu çoğu zaman mühendis üzerinde baskı yapar.

Baskı ortamında “hayır, olmaz, zor, yapılmaz” gibi cümleler yerine daima “bakalım,yaparız,yapalım,neden olmasın” gibi yusyuvarlak cümleler kurarak, gelen ortayı göğsünüzde yumuşatın. “Suriyelilerde her yeri sardı, ne olacak bu Türkiye’nin hali?” gibi bir cümle sarf edilmişse eğer, cümleyi kuranın siyasi,hayat görüşüne göre yanıt vermekten geri kalmayın. Kişiliğiniz 2. planda bunu unutmayın.

Çimento karışımı hakkında bir konu açıldığında net cümleler yerine biliyormuşcasına yine yusyuvarlak konuşmak, karşınızdaki kişiyi püskürtmeye yetecektir. Kertenkelelerin saldırı anında kuyruklarını bırakması gibi düşünebilirsiniz.

Hasılı mühendis adamsın nasıl bilmezsin cümlesini duymamak için; ya çok aşırı bilgili olun ya kurumsal bir yerde çalışın yada birazcık kaypak olun. Selametle.

Piyasacı

Piyasa mühendisin kaderidir. Piyasa güzelse hayat güzel...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir